Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Codebitor credit nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Codebitor credit nevoi personale

Buna seara,in urma cu 5 ani am fost codebitor pentru fostul sot la un credit de nevoi personale,in urma cu 3 ani am divorțat.Nu s-a facut partaj pentru ca nu aveam ce imparti,pe perioada căsătoriei locuind la parintii mei.Cu acel împrumut el si a achitat atunci o altă rata,un CAR si si a cumparat o alta mașină pe care intre timp a si vandut o.Acum el nu mai vre a sa plătească rata iar banca ma tot someaza pe mine.Cum as putea iesi din situația prezentată tinand cont de faptul ca el lucreaza in MApN,deci aare salariu fix si loc de munca stabil,mi se pare un abuz ceea ce face banca.Drept as vedea ca banca sa il traga cumva de mânecă atat timp cat el are un venit si ei isi pot recupera banii de acolo.Ce ma indrumati sa fac?
Doamnă, puteți să cereți maxim ceea ce plătiți în plus față de jumătate din datorie.

Față de bancă, dumneavoastră sunteți debitor întocmai ca și fostul soț. Ați divorțat numai de fostul, cu banca rămâneți împreună până se plătește creditul.
Dacă vor începe executarea silită, vi se va pune poprire și dvs și fostului. de asemenea, vor fi executate bunurile pe care le aveți în proprietate.