Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Am divortat recent.
Cat am fost casatoriti am luat un credit de nevoi personale, fara ipoteca. Eu sunt debitor iar fosta este codebitor. acum mai sunt de platiti 7000 euro. Fosta nu mai vrea sa plateasca nicio rata. Cum pot imparti ratele la banca. Atat eu cat si ea avem venituri care pot sustine plata ratelor integral.
florinjalba, utilizator
Nu aveti cum. Ce puteti face ca sa nu va simtiti nedreptatit, la limita insa: Sa nu mai platiti nici dvs, banca sa inceapa executarea silita si sa vi se puna poprire ambilor, atat dvs cat si fostei sotii, pe venituri. Asa in mod sigur platiti amandoi si rambursarea se face mai rapid, de vreme ce fiecaruia dintre voi i se va trage lunar o rata intreaga (deci, in fiecare luna se vor achita 2 rate)