avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Blocare cont salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Blocare cont salariu

Buna ziua,
Banca a blocat contul de salariu in conditiile in care la firma sunt primite popriri pe salariu iar plata acestora se face lunar conform legii.
Va rog sa ma ajutati cu o baza legala care ii da dreptul bancii sa blocheze contul de salariu.
Multumesc frumos.
O zi buna!
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2016
PaladeNicoleta, utilizator
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 12:54, 18 Noiembrie 2016
Doamna, daca veți căuta în forum, veți găsi peste 100 de subiecte identice.

Temeiul legal îl aveți în adresa de îmștiințare primită de la executor.

Contul bancar este un buzunat în care pot intra și alte sume decât salariul.

veți ridica restul de 2/3 din salariu, cash, de la casieria băncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocare cont salariu. Draganuta Draganuta Este legal să mi se blocheze cardul de salariu de către un executor judecătoresc pentru o datorie de 3000 roni fără a fi notificat in vreun fel de către ... (vezi toată discuția)
Poprire, deblocare cont soaresiluna soaresiluna Buna ziua. Daca am doua popriri pe salariu si de la un alt executor mi s-a facut blocare de card unde imi intra ce ramane din salariu dupa popriri, se poate ... (vezi toată discuția)
Blocare cont, card, internet banking cristi.a cristi.a Buna ziua, Mi-a fost instituita poprire pe salariu de 50%. Angajatorul si-a luat angajamentul de a vira lunar 50% catre executor, restul de 50% fiindu-mi ... (vezi toată discuția)