avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu creștere si îngrijire rep Vechimea in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu creștere si îngrijire rep Vechimea in specialitate ?

Sunt angajata din 06.2007 iar In perioada 06.2009-03.2011 am fost in concediu de creștere si îngrijire copil, in prezent vreu sa particip la un concurs ce necesita 9 ani vechime in specialitate , perioada de creștere si îngrijire poate fi luată in calcul la vechimea in specialitate? Daca are cineva un raspuns oficial privind aplicarea art18 din oug 148/2005 modificat prin oug 124/2011?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:39, 19 Noiembrie 2016
OUG 124/2011 a intrat in vigoare de la 01.01.2012.

OUG 124/2011
Art. VII
(1) Prezenta ordonanta de urgenta intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
....

Perioada la care faceti referire este o perioada anterioara intrarii in vigoare a actului normativ sus mentionat, iar legea nu are caracter retroactiv, potrivit art.15 alin.2 din Constitutie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de ccc este vechime in specialitate - se aplica si in cazul meu oug nr. 124/2011? alia2 alia2 Buna ziua, In perioada noiembrie 2009 - august 2011 am beneficiat de concediul de crestere copil pana la doi ani. Stiu ca la sfarsitul anului 2011 a aparut ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate. nayra nayra Doresc sa intreb daca am avut concediu de maternitate in perioada 28.05.2003 -14.07.2005 se considera acum vechime in specialitate ? Doresc sa ma inscriu la un ... (vezi toată discuția)
Vechimea in specialitate cameliaalban cameliaalban Buna ziua, Am intampinat o problema cu ocazia depunerii dosarului pentru ocuparea unui post de consilier juridic la un spital din Iasi.Conditia privind ... (vezi toată discuția)