Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu creștere si îngrijire rep Vechimea in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu creștere si îngrijire rep Vechimea in specialitate ?

Sunt angajata din 06.2007 iar In perioada 06.2009-03.2011 am fost in concediu de creștere si îngrijire copil, in prezent vreu sa particip la un concurs ce necesita 9 ani vechime in specialitate , perioada de creștere si îngrijire poate fi luată in calcul la vechimea in specialitate? Daca are cineva un raspuns oficial privind aplicarea art18 din oug 148/2005 modificat prin oug 124/2011?
OUG 124/2011 a intrat in vigoare de la 01.01.2012.

OUG 124/2011
Art. VII
(1) Prezenta ordonanta de urgenta intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
....

Perioada la care faceti referire este o perioada anterioara intrarii in vigoare a actului normativ sus mentionat, iar legea nu are caracter retroactiv, potrivit art.15 alin.2 din Constitutie.