Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata rata asigurare auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata rata asigurare auto

Buna ziua!
Am o intrebare la domniile voastre,am incheiat o asigurare pe persoana juridica cu plata in rate a unei autoutilitare,daca nu mai platesc rata 4 care este destul de mare,cu noua lege pot plati o asigurare cu un pret mai redus,se poate intoarce impotriva mea asiguratorul?..sau pot negocia cu el reducerea asigurarii la valoarea de acum?Multumesc!
:-/ nici macar pareri?
Conform contractului pe care l-ati incheiat, va trebui sa achitati si ultima rata .Legea la care faceti trimitere se refera la politele ce vor intra in vigoare ulterior datei de 18.11.2016.Puteti incerca o "negociere" cu compania de asigurari dar sansele sunt minime.Asiguratorul poate sa va actioneze in instanta pentru neplata celei de-a patra rate si va avea castig de cauza
Da ,asa este,am incercat o negociere,dar nu vor sa auda,o sa incerc la ASF!