Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit persoana decedata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit persoana decedata

Buna ziua
As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns
Mama mea este decedata din anul 2004 dar totusi cei de la taxe si impozite ma obliga sa platesc impozit pentru ea.cum este posibil asa ceva si ce as putea face ,m-am trezit cu o suma destul de mare la impozit pe numele ei,desi sunt la zi cu impozitul . Va multumesc!
mlaura81, utilizator
Poate sunteti la zi cu impozitul pe rol-ul dvoastra. Ce reprezinta impozitul restant pe numele mamei? Ati facut succesiune, ati inregistrat certificatul de mostenitor la fisc?
Casa este pe numele tatalui ca si in contract ,succesiunea nu a fost facuta dar a fost dusa o copie a certificatului de deces asa cum au cerut cei de la taxe .
Trebuie dezbatuta succesiunea. Si apoi schimbat rolul fiscal.
Daca a fost dobandita in timpul casatoriei atunci au cote parti egale si fiecare sot are rol separat. A fost platit impozitul pe casa anual intreg sau doar de catre tata?
Impozitul anual a fost platit ,dar pana astazi nu ne-a spus nimeni ca este impartit in 2 ,noi plateam impozit anual nu pe numele mamei sau pe numele tatalui.
mlaura81, utilizator