Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 3/1977
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 3/1977

buna seara,
Rog sa imi spuna cineva data cand s-a abrogat legea 3/1977 ?
va multumesc anticipat !
Legea 19/2000

Art. 198. - La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:

- Legea nr. 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala, publicata in Buletinul Oficial, Partea I, nr. 82 din 6 august 1977, cu modificarile ulterioare;

La ce va referiti cand puneti aceasta intrebare ?
Ma refer la faptul ca desi am bagat dosarul pentru pensie anticipata partial pe 29.04.2013 deci la peste 2 ani de cand s-a aplicat legea 263/2010, totusi grupele de munca I si II au fost insumate pe legea 3/1977, cu toate ca exista art. 158 din legea 263/2010. De ce ? Sa nu mai vorbesc ca si alte puncte din decizie erau calculate pe legea 19/2000. Cumva nu era pus la punct dupa mai bine de doi ani sistemul de calcul informatic pe legea 263/2010 ? Am cerut rezultatul din acest sistem vizavi de decizia mea de pensionare. Nu mi-a raspuns nici la petitie. Am actionat in instanta, asa ca au fost nevoiti sa timita la CNPP sa raspunda. Sper sa obtin un rezultat pozitiv. Sau macar conform art. 190 din leg. 263/2010 sa obtin programul sa ne putem calcula si noi pensia, cei care dorim. Problema noastra mare este ca majoritatea pensionarilor sunt resemnati si accepta ceea ce li se ofera, chiar daca este gresit ! Cu asta nu facem decat sa incurajam functionarii din sistem sa fie mai putin interesati de cat de corecta este emisa o decizie de pensionare.
Unele articole din legea 3/1977 produc si astazi efecte.
Din acest motiv v-am intrebat la ce va referiti.
De exemplu:
Art.14 si 16.
Articolul 14 doar prin hotarare judecatoreasca.
Asa cum era art.158 din legea 263/2010 la data deschiderii drepturilor d-voastra grupa I de munca era asimilata grupei II in vederea reducerii varstei.
Tot nu v-am inteles ! Un act normativ abrogat nu mai produce efecte pe viitor decat celor care li s-a aplicat atunci cand el a fost in vigoare. Adica aceia care se trezesc sa conteste tarziu o decizie sau orice altceva se ia in considerare actul normativ care i s-a aplicat la data cand acesta era in vigoare. Daca el a fost inlocuit cu alt act normativ, acesta urmeaza sa fie aplicat celor care isi dechid drepturi dupa abrogarea celuilalt. Este logic. Ce rost mai are sa li se insumeze pensionarilor, grupa I cu grup II, care si-au deschis drepturi la mai bine de doi ani dupa abrogarea legii 3/1977, cand functiona alta lege in locul ei (art. 158 din legea 263/2010). Asta nu inteleg ! Cred ca este o problema tot de legislatie in care d-voastra nu sunteti specializat. Eu aprociez interventiile d-voastra care incercati sa acoperiti totul. Se pare ca ati avut dreptate cand ati spus ca CNPP-ul a desfiintat site-ul in care specialistii de pe acel site mai raspundeau la intrebarile pensionarilor. Se pare ca acea desfiintare nu este intamplatoare !?! Noul site care a aparut in locul lui, desi este mai modern nu se mai ocupa cu asa ceva sau nu raspunde intrebarilor mai “deocheate”. Se pare ca ati ramas cam izolat pe aceasta categorie din site, probleme pensionari. Asa ca, “sa traiti ca ne trebuiti !”
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE

În numele legii

D E C I D E:

Admite recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Ploieşti.

Stabileşte că, în interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 2 alin. (1), art. 4 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu prevederile art. 2 alin. (1) şi (3) din anexa la Hotărârea Guvernului nr. 1.550/2004 de aprobare a Normelor metodologice de evaluare a pensiilor din sistemul public, stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în vederea recalculării în conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual pentru persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în intervalul 1 iulie 1977-31 martie 2001 este:

- 20 de ani în cazul celor care au lucrat efectiv în grupa I de muncă; şi

- 25 de ani în cazul celor care au lucrat efectiv în grupa a II-a de muncă, conform art. 14 din Legea nr. 3/1977, cu modificările şi completările ulterioare;

- 30 de ani (în cazul bărbaţilor) şi 25 de ani (în cazul femeilor), pentru cei care au lucrat efectiv în grupa a III-a de muncă, potrivit art. 8 alin. (1) din Legea nr. 3/1977, cu modificările şi completările ulterioare.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25 mai 2015.

Sursa:

[ link extern ]

Intrebare:
De ce a mai dat aceasta decizie in 2015 Inalta Curte daca asa cum spuneti d-voastra legea 3/1977 este abrogata ?

Eu am castigat in instanta(fara avocat) decurand pe interpretarea art.14 din legea 3/1977 din aceasta decizie.

Trebuie sa repet:
Nu sunt avocat
Nu sunt jurist
Nu sunt licentiat
Nu ma consider specilist pe domeniul pensiilor
Am doar studii medii
Din aceste motive nu trebuie neaparat sa aveti incredere in ceea ce spun eu.

Ce pot sa spun eu:
Nu am intalnit pana la acest moment o problema de compententa Caselor locale pe care sa nu o rezolv.

D-voastra nu veniti cu problemele concrete pe care le aveti.
Veniti cu generalitati.