Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot afla daca tatal a recunoscut copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot afla daca tatal a recunoscut copilul

Buna ziua! Am un copil din afara casatoriei, tatal nu a dorit sa il recunoasca la nastere. Ulterior m-a dat in judecata, dar am castigat fiindui respinsa cererea pe motiv ca nu avea calitate de a ma da in judecata. Cum pot afla daca l-a recunoscut? Voi fi anuntata? Precizez ca in certificatul de nastere la rubrica tata este liniuta. Multumesc anticipat!
Pentru ca tatal sa recunoasca copilul trebuie ca acesta sa dea o declaratie in acest sens la serviciul de stare civila sau la notar.
Da asta am inteles, dar cum pot afla daca a facut recunoasterea indifirent unde? Noul certificat al copilului imi este dar tot mie?
va prezentati la serviciul de stare civila pentru a intreba daca s-a dat o declaratie de recunoastere si pentru eliberarea unui certificat de nastere cu noile mentiuni
Noul certificat va va fi dat DOAR dvs. deoarece trebuie predat cel vechi.