Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor in rezolvarea unei probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor in rezolvarea unei probleme

Buna tuturor!

Am o problema in care va rog respectuos sa ma ajutati. Recent am achizitionat un autovehicul second-hand din Germania. La primirea autoturismului, mi-au fost inmanate documentele masinii, cat si contractul de vanzare/cumparare. In conditii in care mie imi sunt inca neclare, am pierdut mapa cu aceste documente #-o . In prezent, ma aflu in posesia autoturismului, dar nu am niciun fel de document.

Care sunt pasii de urmat si posibilitatile legale de a inmatricula masina? De asemenea, cat ar dura procedurile si cat ar putea sa ma coste in final?

Va multumesc frumos pentru rabdare si intelegere!
O zi frumoasa!
N puteti realiza inmatricula bunul mobil decat in baza documentelor acestuia inclusiv actul de achizitie
Contactati vanzatorul pentru a vedea daca acesta detine copii ale documentelor vehiculului dupa care sa realizeze copii legalizate si sa va trimita copie autentificata dupa exemplarul de contract de vanzare cumparare pe care il detine
Succes !