Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intimat intr.un dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Intimat intr.un dosar penal

Am primit o citatie de la Judecatorie avand calitatea de intimat..a
fost o plangere impotriva unei rezolutii a procurorului...,a urmat judecarea in instanta in camera preliminara,judecatorul a respins plangerea petentului ca inadmisibila,hotararea e definitiva!
Intrebarea mea este:Mai pot fi urmarit penal pt fapta respectiva,dupa aceasta decizie a instantei?
Multumesc anticipat pt raspuns!

Buna seara,
NU!
Are autoritate de lucru judecat asupra trimiterii in judecata in baza probelor existente la dosar in acel moment. Daca nu s-a prescris si apar noi probe (adica dovezi, nu schimbari de opinie ale expertilor), se poate dispune reinceperea urmaririi penale.

Un exemplu este a refuza trimiterea in judecata pentru omor cand nu s-a gasit arma crimei (adica fara nicio proba si judecatorul considera ca nu are de ce sa fie judecat respectivul, din moment ce la dosar nu exista nicio proba) si reinceperea urmaririi penale dupa ce s-a gasit arma crimei.

Daca se gaseste arma crimei si printr-un simplu test ADN poate fi identificat faptasul, deci exista suspiciune rezonabila, sigur ca urmarirea penala se poate redeschide, in privinta nevinovatiei suspectului neexistand autoritate de lucru judecat.