avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie unica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie unica

Cum pot sa obtin custodia unica a copilului meu?Tatalui pasandui numai de bautura si petreceri.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 07:45, 23 Noiembrie 2016
Buna seara,
Nu exista custodie pentru copii ci doar pentru bunuri imobile.
pentru copii exista doar exercitarea autoritatii parintesti si ea este , de regula, acordata ambilor parinti.
Doar in situatii exceptionale unul din parinti poate sa fie decazut din acest drept.
Consultati un avocat care, dupa studierea situatiei de fapt si de drept, va poate sprijini in acest demers.
Nu este motiv de custodie exclusiva ca tatal petrece...

Daca aveti doar atât nu aveți nicio șansă.
Consumul dovedit (acte medicale, internari in spital, analize etc) de alcool, in speta alcoolismul (dependenta grava care afecteaza nu numai starea de sanatate ci si viata profesionala, sociala si de familie) constituie un criteriu in baza careia instanta poate dispune ca dvs sa exercitati in mod exclusiv autoritatea parinteasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces de custodie ... Cri013 Cri013 Bună. Am o întrebare, sper sa ma puteți ajuta. În cazul unui proces de custodie, în urma separării părinților prin divorț, dacă tatal dorește ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva bianca76 bianca76 buna ziua, Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva amandina20 amandina20 buna ziua.as avea o intrebare,am un copil de 3luni si m-am despartit de tatal lui,nu am fost casatoriti,copilul este pe numele lui si as vrea sa il dau in ... (vezi toată discuția)