Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie unica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie unica

Cum pot sa obtin custodia unica a copilului meu?Tatalui pasandui numai de bautura si petreceri.
Buna seara,
Nu exista custodie pentru copii ci doar pentru bunuri imobile.
pentru copii exista doar exercitarea autoritatii parintesti si ea este , de regula, acordata ambilor parinti.
Doar in situatii exceptionale unul din parinti poate sa fie decazut din acest drept.
Consultati un avocat care, dupa studierea situatiei de fapt si de drept, va poate sprijini in acest demers.
Nu este motiv de custodie exclusiva ca tatal petrece...

Daca aveti doar atât nu aveți nicio șansă.
Consumul dovedit (acte medicale, internari in spital, analize etc) de alcool, in speta alcoolismul (dependenta grava care afecteaza nu numai starea de sanatate ci si viata profesionala, sociala si de familie) constituie un criteriu in baza careia instanta poate dispune ca dvs sa exercitati in mod exclusiv autoritatea parinteasca.