Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parere mostenire

Problema este mai complexa si nu ma pricep mai deloc. Situatia sta in felul urmator:
Bunicul meu este bolnav grav (posibil cancer) si vrea sa imi lase pe numele meu casa+teren. Eu de abia am implinit 18 ani, bunica inca mai traieste dar este de acord cu acest lucru.
Acum partea complexa, bunicul este din partea mamei, noi (eu+mama+tata+bunica) am avut grija de el si inca avem, intotdeauna ne-am avut bine. Chestia este ca bunicul are 3 copii(mama+sora+frate), dar el vrea sa imi lase doar mie mostenirea. (eu fiind nepot )
Noi nu ne-am gandit pana la asta acum pana nu mi-a zis bunicul si ma intereseaza ce trebuie sa fac ca sa intru in posesie.
Din ce stiu eu si din ce am mai citit pe aici, poate lasa testament, dar acesta poate fi atacat de catre ceilalti 2 fii, poate fi contract vanzare-cumparare, dar si acesta poate fi atacat pe motiv de neplata a banilor, cea mai buna situatia ar fi un fel de contract vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct sau ceva de genul, dar aici este cu o conditie si nu stiu exact cum este.
Mai este o problema: am inteles ca costa ceva acest contract, adica taxa care in cazul acesta ar fi de aproape 5000 RON sau cam asa si noi nu prea mai avem acesti bani dat fiind faptul ca cheltuim cu bunicul foarte mult.
Cum sa facem sa fie cat mai ieftin si sa nu poate sa fie atacat in instanta ?
Nu stiu sigur, dar eu cred ca in cazul mortii lui totul ar trebuii sa ramana bunicii, dar din ce am mai auzit s-ar imparte in parti egale intre bunica si 3 copii.
Nu am consultat pana acum notar sau altceva.
Astept un raspuns si intrebari pentru alte detalii in caz ca nu s-a inteles.
Multumesc mult !
Varianta ar fi cea a unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, semnati de ambii bunici. Va trebui sa consultati mai mult notari pentru a gasi unul care sa intocmeasca actele la un pret cat mai redus.
Daca casa si terenul sunt bunuri comune , in cazul mortii bunicului dvs , masa succesorala se imparte astfel : bunica ia 1/4 din jumatatea bunicului , deci va avea 5/8 iar celalti copii iau fiecare cate 1/8! (fiind 3)
Contractul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager este cea mai buna solutie in cazul dvs! Costa intr-adevar dar asta este! Nu aveti decat sa va adresati unui notar si va va calcula cu exactitate toate taxele !
SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE a scris:

Daca casa si terenul sunt bunuri comune , in cazul mortii bunicului dvs , masa succesorala se imparte astfel : bunica ia 1/4 din jumatatea bunicului , deci va avea 5/8 iar celalti copii iau fiecare cate 1/8! (fiind 3)
Contractul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager este cea mai buna solutie in cazul dvs! Costa intr-adevar dar asta este! Nu aveti decat sa va adresati unui notar si va va calcula cu exactitate toate taxele !
SUCCES!
=D>

Casa si terenul sunt pe numele lui, bunica este decat sotie nu are numele pe aceste acte. Deci presupun ca acestea se impart in mod egal intre bunica si cei 3 copii. Eu ma intrebam daca nu se poate face ceva sa ramana totul doar bunicii, poate e mai usor si mai ieftin.

Dar acest contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager va fi facut fara bani reali si nu poate sa fie totusi atacat si acesta ?

Oricum va multumesc pentru raspunsurile rapide si o sa consultam un notar in cele din urma.
NyteX, utilizator
Chiar daca la momentul achizitionarii imobilului bunica nu apare pe acte, daca acest lucru s-a intamplat in timpul casatoriei lor, bunica are cota de 1/2.
Daca faceti un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere nu va fi necesar sa achitati decat taxele notariale.
NyteX a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Daca casa si terenul sunt bunuri comune , in cazul mortii bunicului dvs , masa succesorala se imparte astfel : bunica ia 1/4 din jumatatea bunicului , deci va avea 5/8 iar celalti copii iau fiecare cate 1/8! (fiind 3)
Contractul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager este cea mai buna solutie in cazul dvs! Costa intr-adevar dar asta este! Nu aveti decat sa va adresati unui notar si va va calcula cu exactitate toate taxele !
SUCCES!
=D>

Casa si terenul sunt pe numele lui, bunica este decat sotie nu are numele pe aceste acte. Deci presupun ca acestea se impart in mod egal intre bunica si cei 3 copii. Eu ma intrebam daca nu se poate face ceva sa ramana totul doar bunicii, poate e mai usor si mai ieftin.

Dar acest contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager va fi facut fara bani reali si nu poate sa fie totusi atacat si acesta ?

Oricum va multumesc pentru raspunsurile rapide si o sa consultam un notar in cele din urma.

In primul rand banuiti gresit! Rugamintea mea este sa ascultati de cei care va sfatuiesc si sa nu va mai lansati in "banuieli" fiindca , de cele mai multe ori , sunt gresite!
Chiar daca nu figureaza in acte bunica dvs este coproprietara daca bunurile au fost cumparate in timpul casatoriei! Deci are dreptul din start la jumatate din ele. Iar Codul Civil spune clar in Titlul despre Succesiuni cum se imparte mostenirea, lucru pe care vi l-am descris amanuntit!B-)
Orice act poate fi atacat . Important este daca instanta decide sau nu anularea actului! Cata vreme in act scrie ca s-a platit pretul (chiar daca sa zciem nu ati facut acest lucru) partea care invoca neplata trebuie sa demonstreze acest lucru!(respectiv ca nu s-au platit banii). Va intreb eu ...cum poate demonstra???!!! E imposibil!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat