Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana cu pasaport
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana cu pasaport

Buna ziua,

In ce conditii se poate angaja o persoana din Moldova cu pasaport? Ce implicatii sunt?

Multumesc!
Buna ziua,

Pentru angajarea unui cetatean al unei tari care nu este in UE, este nevoie de o autorizatie speciala de munca pentru angajarea cetatenilor din alte tari, autorizatie eliberata de Oficiul pentru Imigrari. Procedura este anevoiasa si presupune si plata unor sume de bani cu titlu de garantie.
Se poate angaja in baza pasaportului, in condiile mentionate de legislatia in materie (dupa obtinerea unui aviz de angajare).
Nu uitati ca pasaportul trebuie sa fie in termen de valabilitate si sa aiba viza.
Începând cu 28 aprilie 2014 de cetățenii moldoveni pot călători fără vize spre România, cu conditia sa detina paşapoarte biometrice.