Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi pfa

Buna ziua. Un coleg al sotului meu care lucreaza si are pfa beneficiaza de 500 ron pt ca are copil sub 2 ani de zile pt ca lucreaxa si plateste taxe de pfa? In baza a ce? Sotu si afla in aceasi situatie resp lucreaza si are si pfa.
Colegul sotului dvs se afla in perioada in care primeste de la stat stimulent de insertie in baza OUG 111/2010.

Atfel spus, acea persoana a renuntat sa stea in concediu pentru cresterea copilului si a decis sa realizeze venituri supuse impozitului pe venit.