Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere de chemare in judecata trimisa pe fax; calcul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere de chemare in judecata trimisa pe fax; calcul termen/tardivitate

A. in 17.10.2016 X primeste un inscris/o notificare pe care o poate contesta in 10 zile de la comunicare. cand se implineste termenul? care e ultima zi in care trebuia depusa/inregistrata la Posta contestatia, 27 sau 28 octombrie?
B. in 27.10.2016 contestatia este trimisa la instanta PE FAX si primeste un nr. de dosar; ( dosar I)
in 28.10.2016 aceeasi contestatie este trimisa la instanta cu Posta (28.10.2016 - data stampilei Postei de pe borderoul de corespondenta) - instanta o inregistreaza sub un alt nr. de dosar; (dosar II). - este in termen formulate aceasta contestatie?
in data de 05.11.2016 in dosarul II instanta solicita plata timbrajului, e achitata taxa de timbru - sunt indeplinite toate obligatiile puse in vedere de instanta;
in data de 16.11.2016 in dosarul I instanta ii pune in vedere contestatorului sa timbreze/sa depuna actiunea in original ... samd ....; daca nu mai timbreaza ... si instanta anuleaza aceasta contestatie, exista riscul ca aceeasi contestatie trimisa cu Posta in 28.10.2016 sa fie considerate tardiva?
Buna ziua,

Cea din 28 e tardiv introdusa. Cea din 27 ar fi trebuit timbrata probabil de asta a fost anulata. In concluzie exista sanse majore sa fie respinsa contestatia din 28 ca tardiv introdusa.
Buna ziua,
Conform art. Art. 181 cod procedura civila,
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei urătoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

In aceste conditii ultima zi de depunere fie la registratura fie la posta fie prin fax era 27.10.2016.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
deci 27 sau 28 e ultima zi? vad ca sunt opinii diferite?
Buna ziua,

ultima zi de depunere a fost 28.10.2016, nu 27.10, deoarece calculul termenelor se face pe zile libere, neintrand in calcul ziua cand incepe termenul si ziua cand se sfarseste acel termen (conform textului mai sus aratat).

In aceste conditii, nu cred ca se poate avea in vedere respingerea cererii ca tardiv introdusa.
asa ma gandeam si eu ... as vrea insa sa inteleg argumentele pt stabilirea datei de 27.10.2016 ca fiind ultima zi in care putea fi depusa contestatia