Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fereastra spre vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fereastra spre vecin

buna ziua,

avem o casa intr-o zona istorica (zona cetate medievala). an constructie 1862 cu constructia pe limita de proprietate. nu au fost facute modificari la fatada intre timp. de curând avem un nou vecin. in prima faza a constuit un corp (cu autorizatie) lipit de zidul nostru si ne-a inchis cateva ferestre. mai nou ne-a data in judecata ca sa punem un paravan opac la un geam de la etaj. geamul este al unui dormitor si este singura sursa de lumina naturala. ce sanse avem sa ramanem cu fereastra? multmesc
Buna ziua,
Cam toate dar va trebui sa angajati un avocat care sa va sustina interesele.
Solicitati si demolarea acelei constructii a vecinului. Ati dat aprobare scrisa in fata notarului pentru ea?
multumesc de raspuns. nu, nu am dat nici un accord. nu au intrebat. avem un avocat care ne reprezinta. peste doua saptamani trebuie sa facem paravanul mostra si se da sentinta. avocatul spune ca nu scapam fara paravan (policarbonat) deorece "legea este interpretabila".