Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin care a demolat parterul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin care a demolat parterul

Avem pe scara la parter( ap. cu 4 camere pe colt) un vecin care a construit un balcon , cat tine apartamentul sau si a demolat 4 pereti exteriori + in interior pt a face spatiu comercial. Am sesizat politia locala si Inspectoratul in Constructii , care ne-a comunicat ca au autorizatie de constructie, iar pentru structura de rezistenta sa ne adresam asociatiei de proprietari pt. a cere o expertiza autorizata. Mentionez ca locatarii nu au fost instiintati pt spatiu comercial.
Administratora nu doreste aceasta expertiza, deoarece trebuie suportata de toti locatarii, si nu doreste nici adunare generala. Toata scara doreste aceasta expertiza, bl.avand 6 scari, la toate fiind demolat si facut spatii comerciale la parter. Ce putem face?
mihaelapurice a scris:

Administratora nu doreste aceasta expertiza, deoarece trebuie suportata de toti locatarii, si nu doreste nici adunare generala. Toata scara doreste aceasta expertiza, bl.avand 6 scari, la toate fiind demolat si facut spatii comerciale la parter. Ce putem face?

La dvs. administratora este cea mai cea din cele mai cele - adica daca dansa doreste, ati sarit ca supusii austieci, daca nu vrea dansa, asa ramane...
Daca in AG ati hotarat sa suportati aceasta expertiza, domnia sa administratora poate sa se de-a cu fundu' de pamant...
Daca tot vreti sa faceti ceva, porniti cu actionarea in judecata a cetateanului care nu tzine cont de nimic, iar in instanta solicitati expertiza tehnica. Chiar daca acum o sa o achite as. prop., solicitati in instanta ca expertiza sa fie suportata de proprietarul demolator.

Sunt nelamurit cum organele statului - platiti de catre noi, pe care i-ati sesizat, v-au dat asemenea raspunsuri... Chiar asa? (Sa inteleg ca aveti sesizari scrise si raspunsuri asemenea, da?). Daca nu aveti raspunsuri scrise, reluati procedura in scris cu inregistrarea sesizarilor!
Succes!
Buna seara,
Este vorba de pereti de BCA deci fara rezistenta?
Structura blocului este cu pereti portanti sau pe grinzi?
Daca era pe pereti portanti disciplina in constructii si Inspectoratul in constructii va si evacuau pana acum.
Fiind pe grinzi, acei pereti ne facand parte din structura de rezistenta, v-au trimis la instanta sa pierdeti banii de pomana.
Mulțumesc, avem aceste raspunsuri.
Pereții sunt de beton cu fier armat.