Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Neplata partilor comune la caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Neplata partilor comune la caldura

Cum pot fi obligat sa platesc ceva de care nu beneficiez.
Un vecin de pe acelasi tronson cu mine si-a taiat tevile de caldura, si astfel acest tronson nu mai beneficiaza de caldura in apartamente. Am informat asociatia, au venit si au vazut ca respectivul vecin are tevile taiate, in schimb sunt pus sa platesc si pentru tevile din casa. Asociatia zice ca firma de termoficare transmite cota de plata, firma de termoficare ca asociatia... se plaseaza vina dintr-o parte in alta, iar eu nu am rezolvare
Inteleg ca este lege pentru plata partilor comune, si sunt deacord sa platesc pentru subsol, dar pentru ca sunt pus si pentru tevile din casa nu am facut nici o plata.
Acum a aparut si legea prin care pentru neplata restantelor esti executat.
Cum pot si daca se poate rezolva cumva. Unde m-as putea interesa, inafara de asociatie si firma de termoficare
Vecinii dv. care s-au deconectat au taiat tevile verticale de caldura abuziv, in dorinta de a nu mai plati caldura calculata pentru ele.
Conducerea asociatiei a asistat pasiva la incalcarea legii 230/2007, art.14 (pe care l-a citat @ynocentta mai sus).
Aveti la dispozitie prevederile legale din aceeasi lege, art.17 -18 care va indreptatesc sa dati in judecata asociatie pentru prejudicii si, nu numai sa nu platiti ceea ce nu ati consumat si vi s-a repartizat, dar puteti cere si daune pentru aceste prejudicii.

Ati fi putut proceda asa cum v-a sugerat @adriantot, dar nu puteati fi fortat sa va deconectati, daca nu aveati bani pentru o instalatie a CT, asa cum au facut vecinii dv.
Pe de alta parte ar trebui sa va ganditi si la aspectul ca, pana la urma, un bloc intreg ar trebui sa tina in functiune o infrastructura care nu mai e folosita de o majoritate covarsitoare si sa gasiti o solutie personala.
Era vorba totusi de o negociere, dar s-a apelat la actiune abuziva.
Numai instanta mai poate rezolva problema aceasta. Ma refer la plata unei utilitati de care n-ati beneficiat.
Iar pentru viitor solutia e la dv.
Nimeni nu poate fi obligat sa isi monteze CT. Taierea elementelor partilor comune este ilegala.
Din nou revenim la realitatea ca uneori ,viata la bloc ,nu este pe atat de linistita pe cat ne dorim si ca locuind in comun ne revin drepturi dar si obligatii
Este foarte corect si aspectul ridicat de @elga50 referitor la analiza eficientei mentinerii unor parti de infrastructura vechi din condominiu pentru un numar redus de locatari
Daca locatarii din varii motive inteleg sa pastreze sistemul centralizat de alimentare cu utilitati,
automat isi asuma si consecintele suportarii unor costuri suplimentare fata de momentul in care toti locatarii beneficiau de utilitati in sistem centralizat
Ramane la latitudinea acelor locatari minoritari daca renteaza sa foloseasca utilitati in sistem centralizat suportand si costuri suplimentare ,sau sa faca efortul sa se debranseze,sa instaleze centrala proprie a caror costuri pot fi recuperate-dupa opinia specialistilor in 5-6 ani
@Petru Cri a scris
Daca refuz in continuare ce mi se poate intampla?

Conform disp art 49 L nr 230/2007 asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati de 0,02% zi/intarziere pentru orice suma cu titlu de restanta-neachitata in termenul stabilit
Daca locatarul refuza sa achite debitul,asociatia de proprietari are dreptul in temeiul disp art 50 L nr 230/2007 sa promoveze actiune in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta-situatie care de regula obliga debitorul sa achite suplimentar debitului acumulat la intretinere si cheltuieli de judecata
Concomitent cu actionarea in instanta asociatia de proprietari are dreptul ,in temeiul disp art 51 L nr 230/2007 sa instituie privilegiu imobiliar
ynocentta, utilizator
toti care mai primiti caldura in sistem centralizat mutati-va pe o singura coloana. ati semnat ca sunteti de acord sa se debranseze? nu aveti de ce sa achitati un serviciu de care nu beneficiati. executati-l silit pe individul care s-a debransat si pe presedintele asociatiei ca si-a dat acordul fara sa il informeze ca in respectivul imobil si pe coloana dumnealui mai sunt beneficiari ai sistemului centralizat de incalzire termica.
smecherul a scris:

toti care mai primiti caldura in sistem centralizat mutati-va pe o singura coloana.

Nu este solutie obligatoriu posibila in cazul in care apartamentele nu sunt situate unul ddeasupra altuia
Daca sunt apartamente in aceasi scara dar ,pe aleasi palier-nu este posibila varianta propusa de dv