avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De când încep să plătesc pensia alimentară?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De când încep să plătesc pensia alimentară?

Bună seara!
Cererea de divorț a fost înaintată în martie, divorțul s-a terminat, iar acum în noiembrie a ieșit hotărârea civilă.
Întrebare:
- De la ce dată trebuie să plătesc eu pensia alimentară pentru copil? De la data introducerii acțiunii în instanță (luna martie) sau de la data comunicării către părti a hotărârii judecătorești (luna noiembrie)??În hotărâre NU este specificată data de la care trebuie să plătesc, ci:
-pârâtul va plăti pensie de întreținere în favoarea minorului , de 1/4 din veniturile nete obținute, până la vârsta majoratului.
Pe durata procesului am contribuit la întreținerea copilului prin:
plata unor activități extra scolare, haine, achiziția diverselor bunuri pentru copil, pe care mi le-a cerut împreună cu mama lui.
Cel mai recent răspuns: filip2015 , utilizator 20:16, 29 Noiembrie 2016

Dacă sentința va rămâne definitivă prin neatacare cu apel, veți plăti începând cu luna noiembrie.
Probabil că nici partea adversă nu a cerut plata de la înregistrarea acțiunii din martie.
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2016
gi-jane2, moderator
Multumesc!
Într-adevăr, partea adversă nu a cerut decât 1/4 din venituri fără a specifica data de la care trebuie plătită.
În cât timp se poate face apel?
filip2015 a scris:

În cât timp se poate face apel?

30 zile de la comunicarea hotărârii prin poștă.
Urmăriți în portal.just.ro , este portalul instanțelor, și aici puteți să vedeți dacă partea adversă va declara apel sau nu.
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2016
Dapix, utilizator
Cereti o lamurire a dispozitivului.
Prestatia periodica de intretinere stabilita se va plati de la data specificata in hotararea judecatoreasca, in cuantumul solicitat pentru ipoteza in care s-a solicitat si pentru perioada anterioara

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Claudeprofa Claudeprofa Avem o situatie: parintii sunt despartiti, nu divortati. Copilul minor sta la mama. Tatal nu participa cu bani la cresterea copilului. Daca se va incepe o ... (vezi toată discuția)
Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare sorinus71 sorinus71 Buna ziua, Buna ziua, Am si eu o problema cu acordarea pensiei alimentare, in sensul ca am gasit un articol in lege si anume: Articolul 532 Data de la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ichimlacramioara54@yahoo.co ichimlacramioara54@yahoo.co Buna ziua...in cazul finalizării unui divort început în 26 03 2018 si terminat in 13 03 2019 .de cand se va plati pensia alimentara ...de la data ... (vezi toată discuția)