Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua...in cazul finalizării unui divort început în 26 03 2018 si terminat in 13 03 2019 .de cand se va plati pensia alimentara ...de la data introduceți acțiuni de divort...sau de la finalizarea divorțului.Multumesc
De la data introducerii cererii . Ar trebui sa fie specificat si in hotarare.

Art. 532

Data de la care se datorează pensia de întreţinere

(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.
gi-jane2, moderator
In mod normal de la data depunerii actiunii, cu exceptia situatie cand paratul poate face dovada platii pensiei in acest interval. Situatie in care se dispune plata pt lunile ramase.

Vedeti exact ce a dispus instanta caci ar trebui sa scrie in hotarare.