Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei de întreținere în cazul divorțului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei de întreținere în cazul divorțului

Buna...in cazul unui divort început în 23 03 2018 si finalizat in 13 03 2019 cand se incepe plata pensiei alimentare? De la începutul divorțului sau de la finalizarea lui?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
De obicei se solicita ca sa se achite de la data INTRODUCERII cererii.
Daca nu s-a cerut asta, vedeti ce a dispus instanta.
Moral ar fi de ladata despartirii in fapt!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Scrie în hotărâre, citiți-o!
În principiu de la data introducerii acțiunii.