avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei de întreținere în cazul divorțului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei de întreținere în cazul divorțului

Buna...in cazul unui divort început în 23 03 2018 si finalizat in 13 03 2019 cand se incepe plata pensiei alimentare? De la începutul divorțului sau de la finalizarea lui?Multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 21:21, 17 Martie 2019
Buna seara,
De obicei se solicita ca sa se achite de la data INTRODUCERII cererii.
Daca nu s-a cerut asta, vedeti ce a dispus instanta.
Moral ar fi de ladata despartirii in fapt!
Ultima modificare: Duminică, 17 Martie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Scrie în hotărâre, citiți-o!
În principiu de la data introducerii acțiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ichimlacramioara54@yahoo.co ichimlacramioara54@yahoo.co Buna ziua...in cazul finalizării unui divort început în 26 03 2018 si terminat in 13 03 2019 .de cand se va plati pensia alimentara ...de la data ... (vezi toată discuția)
Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare sorinus71 sorinus71 Buna ziua, Buna ziua, Am si eu o problema cu acordarea pensiei alimentare, in sensul ca am gasit un articol in lege si anume: Articolul 532 Data de la ... (vezi toată discuția)
Despre pensie alimentarã GHITA ELENA ANISOARA GHITA ELENA ANISOARA am divorţat după 20 de ani de căsnicie în aprilie 2010, copilul în vârstă de 12 ani a rămas la mine, iar fostul meu soţ s-a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)