avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare

Buna ziua,

Buna ziua,

Am si eu o problema cu acordarea pensiei alimentare, in sensul ca am gasit un articol in lege si anume:

Articolul 532 Data de la care se datorează pensia de întreţinere.
(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată .

Iar firma la care lucrez considera ca trebuie sa platesc pensia alimentara incepand cu data de 13 Februarie 2012, data la care a fost pronuntata hotararea de divort.
Cred ca ar fi corect ca sa pot plati retroactiv de la data depunerii dosarului de divort si nu de la data pronuntarii.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 14:58, 13 Martie 2012
Pensia de intretinere se acorda de la data introducerii actiunii in instanta. Nu-mi este foarte clar de ce este implicata firma la care lucrati si nici cum va impiedica aceasta sa platiti retroactiv.
Se plăteşte de la data introducerii acţiunii. În hotărâre ar trebui să se specifice acest lucru.
Pensia trebuie platita de la data dispusa de catre instanta. Cititi cu atentie dispozitivul hotararii si vedeti daca nu cumva instanta v-a obligat la plata pensiei incepand cu data pronuntarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De când încep să plătesc pensia alimentară? filip2015 filip2015 Bună seara! Cererea de divorț a fost înaintată în martie, divorțul s-a terminat, iar acum în noiembrie a ieșit hotărârea civilă. Întrebare: - ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ichimlacramioara54@yahoo.co ichimlacramioara54@yahoo.co Buna ziua...in cazul finalizării unui divort început în 26 03 2018 si terminat in 13 03 2019 .de cand se va plati pensia alimentara ...de la data ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Claudeprofa Claudeprofa Avem o situatie: parintii sunt despartiti, nu divortati. Copilul minor sta la mama. Tatal nu participa cu bani la cresterea copilului. Daca se va incepe o ... (vezi toată discuția)