Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Data efectiva inceperii acordarii pensiei alimentare

Buna ziua,

Am si eu o problema cu acordarea pensiei alimentare, in sensul ca am gasit un articol in lege si anume:

Articolul 532 Data de la care se datorează pensia de întreţinere.
(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată .

Iar firma la care lucrez considera ca trebuie sa platesc pensia alimentara incepand cu data de 13 Februarie 2012, data la care a fost pronuntata hotararea de divort.
Cred ca ar fi corect ca sa pot plati retroactiv de la data depunerii dosarului de divort si nu de la data pronuntarii.

Va multumesc
Pensia de intretinere se acorda de la data introducerii actiunii in instanta. Nu-mi este foarte clar de ce este implicata firma la care lucrati si nici cum va impiedica aceasta sa platiti retroactiv.
Se plăteşte de la data introducerii acţiunii. În hotărâre ar trebui să se specifice acest lucru.
Pensia trebuie platita de la data dispusa de catre instanta. Cititi cu atentie dispozitivul hotararii si vedeti daca nu cumva instanta v-a obligat la plata pensiei incepand cu data pronuntarii.