Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare drept de proprietate

Bună ziua,

Verișoara mea împreună cu tatăl meu au primit o dispoziție de retrocedare a unui imobil emisa de primăria municipiului București.
La ridicarea dispoziției aceasta a trebuit schimbata deoarece intre timp tatăl meu a decedat. Dispoziția trebuie refăcută pe numele moștenitoarei tatălui adică eu și verișoara mea. Întrebarea este: Dacă verișoara mea, vrea sa cedeze dreptul ei în favoarea mea astfel încât dispoziția sa fie emisa doar pe numele moștenitoarei tatălui adică eu, ce trebuie făcut?
Dreptul de proprietate poate fi transmis, cu titlu gratuit sau oneros, dupa cum decide verisoara dumneavoastra.

Actul presupune respectarea formei autentice, ad validitatem, incidenta in cazul transferului dreptului de proprietate , in ceea ce priveste imobilele.

Succes.

Va mulțumesc pentru răspuns, totuși însă ce ar trebui sa fac concret ? Va mulțumesc
Verisoara va poate vinde sau dona dupa ce intra in posesia cotei din imobil.
Mulțumesc mult
Buna ziua,
Dupa ce primiti acel imobil verisoara va poate transmite frepturile asyupra partii ei cu titlu gratuit sau oneros.