avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna seara! Actualul meu sot are o fetita in varsta de 5 ani,mama copilului era casatorita la momentul nașteri,soțul meu nu cunoștea acest aspect la acel moment,a recunoscut copilul si a aflat cand fetita avea 2 ani ca ea era casatorita motiv pentru care a decis sa se desparta acum mama copilului doreste pensie alimentara si cere acest lucru in instanta ce sanse are sau cum poate proceda ca, copilul sa îi fie incredintat tatalui?
Cel mai recent răspuns: Alexa.alexa , utilizator 19:24, 28 Noiembrie 2016
Ceva nu stiti bine.. nu avea cum sa il recunoasca daca femeia era casatorita.
In orice caz, daca el e tatal din acte, va plati si pensie.
Daca pana la varsta asta copilul a stat la mama, in niciun caz nu va locui pe mai departe cu tatal ca acesta nu vrea sa plateasca pensie si s-a trezit ca vrea copilul.
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2016
gi-jane2, moderator
Tatal copilului a contribuit cu bani la cresterea copiluilui la vizitat au petrecut timp impreuna si vacante etc
Buna seara,
1. Daca stie SIGUR ca este copilul sau sa plateasca pensia alimentara.
2. Daca are indoieli sa conteste paternitatea, sa faca testul ADN si atunci a scapat. )Cost, circa 3000 lei).
3. Daca este copilul sau va plati ORICUM pensia alimentara.
Alexa.alexa a scris:

Tatal copilului a contribuit cu bani la cresterea copiluilui la vizitat au petrecut timp impreuna si vacante etc


daca contribuie regulat, poate cere respingerea cererii facand dovada ca el contribuie de bunavoie cu bani si in natura.

El doreste nu este aceasta problema,el isi doreste sa creasca el copilul din urmatoarele motive. Copilul nu este ingrijit de catre mama ci de catre o sora care are un certificat de "nebuna"

Alte discuții în legătură

Test adn lulu-lulu lulu-lulu buna sotul meu a recunoscut acum 1 an ii ro un copil pe numele lui, sotul meu nu este cetatean ro acum dupa 1 an vrem sa cerem testul adn copilul este ii tara ... (vezi toată discuția)
Bună seara. fata mea locuiește în anglia împreună cu fostul ... Cozianu Lica Cozianu Lica Bună seara. Fata mea locuiește în Anglia împreună cu fostu soț de care este separată de 3 ani .Au o fetită de 5 ani care a rămas la mamă in urma ... (vezi toată discuția)
Test adn cerut de tata adinanicoleta adinanicoleta Buna ziua, Posibilul tata poate cere efectuarea unui test ADN? Daca da in ce conditii? Multumesc! (vezi toată discuția)