Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara. Fata mea locuiește în Anglia împreună ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara. Fata mea locuiește în Anglia împreună cu fostul ...

Bună seara. Fata mea locuiește în Anglia împreună cu fostu soț de care este separată de 3 ani .Au o fetită de 5 ani care a rămas la mamă in urma separării de fostul soț. Dacă nu au divorțat poate să primească pensie alimentară pentru fetiță? Mulțumesc anticipat.
Da, poate cere pensie daca tatal nu contribuie de bunavoie la intretinerea copilului.
Poate să primească pensie, dar dacă nu va achita de bună voie va fi nevoită să formuleze o acțiune judiciară. Competența este a instanțelor din Anglia.