avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fuga de la locul accidentului rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fuga de la locul accidentului rutier

Buna seara !Am avut un incident rutier ,as vrea sa ma lamuriti daca procurorul dispune o solutie de neurmarire penala sau netrimitere in judecata ?Ce urmeaza?Mai ajung in instanta?Dosaru se va transforma din penal in civil ?Sau imi va da hartie cu care ma duc la politie precum ca sa solutionat dosarul si imi recuperez permisul?Va rog sa ma lamuriti si pe mine!!
Va multumesc anticipat
Ce fel de accident?

La fuga de la locul accidentului se poate ajunge la pedeapsa cu executare.
A fost mai mult un incident rutier!!Eram in regim taxi ,iar cand m-am pus in miscare o baba a vrut sa deschida portiera din spate si a cazut!!Eu nu am vazuto deoarece nu a apucat sa deschida usa si nu sa auzit nimic!!Ma gasit politia dupa cateva zile am avut acuzatiile de vatamare corporala si fuga de la locul accidentului!Vatamarea a cazut deoarece nu a avut nr de zile corespunzatoare,a avut doar niste zgarieturi!!Mi-a ramas fuga de la locul accidentului !!Dupa 3 luni mi-a ajuns dosarul la procuratura ,astept sa ma cheme!!Intrebarea este daca procurorul imi da neineperea urmariri penale?Ce urmeaza ajung in instanta ,transformanduse din dosar penal in civil?Sau cu hotararea de neinceperea urmariri penale ma duc la politia rutiera si imi ridic permisul??Mentionez ca dovada de la politia rutiera este fara drept de circulatie pana la solutionarea cazului!!
salut cum sa terminat cazul?
Buna ziua,

Va fi antrenata raspunderea penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de parasire a locului accidentului.
Va sugerez sa va prezentati la luarea declaratiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier alex_ander408 alex_ander408 Buna ziua ,am si eu nevoie de o parere ,ca sa ma lamuresc !Am avut un incident rutier o persoana sa tinut de masina mea ,a cazut ,dar eu nu am vazuto!!Nu am ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala + parasirea locului accidentului gigic gigic buna ziua! ma numesc george , am 21 ani , si in luna aprilie am avut parte de un eveniment nefericit pt viata mea. am accidentat pe trecerea de pietoni un ... (vezi toată discuția)
Ptr recuperarea permisului de conducere cheffovidiu cheffovidiu Buna ziua, Ma numesc Ovidiu, am si eu o problema si sper sa ma ajuta-ti. In data de 28.10.2009 am avut accident rutier,eu fiind soferul, pentru motivul ... (vezi toată discuția)