Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mansardare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mansardare

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti care-i baza legala care reglementeaza construirea de mansarde la bloc de 4 etaje +parter
Mentionez ca nu doresc mansardare dar toti proprietrarii doresc si chiar fac presiuni pentru construire chiar s-a ajuns la o notificare din partea unei case de avocatura.
Ce sanse am de castig am daca se ajunge in instanta?
Multumesc!
Rodica

Nu, nu s-a facut expertiza tehnică a blocului.

Avocatul angajat de asociatia de proprietari a trimis o notificare celor trei proprietari care se opun dezmembrarii si mansardarii la scara "b" prin care invita la intelegere pe cale amiabila in timp de o saptamana de la primirea notificarii. In cazul unui refuz, dl.avocat ne-a comunicat ca va introduce actiune in instanta, urmand sa plătim onorariul si cheltuieli de judecată in situatia in care are castig de cauza.
Asociatia este formata din trei scari de bloc.
Scara a" si "c" au construit acoperis in schimbul uscatoriilor, la scara "b" nu stiu din ce motiv nu s-a construit acoperis.Fiind asociatia formata din trei scari, nu era normal ca acoperisul sa se construiască pe toata suprafata blocului?
As vrea sa cunosc baza legală pentru mansardare deoarece am intalnit multe pareri pro si contra dar nimic concret si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc.

Dati curs invitatiei avocatului si mergeti la discutie toti cei trei proprietari. Poate gasiti argumente sa-l convingeti pe avocat ca nu este bine sa se faca mansardarea. Discutati cu vecinii dumneavoastra care au mansarda sa vedeti daca au avut sau au necazuri din cauza acestor mansarde, daca au vreun beneficiu ori au mai multe necazuri...
Domnule Adriantot, Chiar Dumneavoastră mi-ați cenzurat postarea în legătură cu copertina balconului de la ultimul etaj vs terasă. Eu veneam cu argumente: Legi, Norme STAS, vs interpretare neprofesionistă - după ureche. Mi-ați șters postarea și m-ați blocat.
Sper ca asta să nu fie strategia site-ului „avocatnet.ro”
În ce privește siguranța și stabilitatea construcțiilor este bine să vă abțineți la a da soluții. Lăsați specialiștii calificați să aprecieze și să dea soluții.
Am să închei cu fraza care v-a deranjat.
„Slavă Domnului că avocații, economiștii și cei ca dau soluții după ureche nu sunt chemați să conceapă, să dimensioneze, să verifice, să expertizeze și să autorizeze construcțiile.”
Domnule Adriantot, Chiar Dumneavoastră mi-ați cenzurat postarea în legătură cu copertina balconului de la ultimul etaj vs terasă. Eu veneam cu argumente: Legi, Norme STAS, vs interpretare neprofesionistă - după ureche. Mi-ați șters postarea și m-ați blocat.
Sper ca asta să nu fie strategia site-ului „avocatnet.ro”
În ce privește siguranța și stabilitatea construcțiilor este bine să vă abțineți la a da soluții. Lăsați specialiștii calificați să aprecieze și să dea soluții.
Am să închei cu fraza care v-a deranjat.
„Slavă Domnului că avocații, economiștii și cei ca dau soluții după ureche nu sunt chemați să conceapă, să dimensioneze, să verifice, să expertizeze și să autorizeze construcțiile.”