avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insoventa simplificata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insoventa simplificata

Buna dimineata!
Firma are datorii la anaf
1.ce inseamna procedura de recuperare creante?
2.doresc sa stiu daca atrage raspunderea civila.
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2016
lucianenescu80, utilizator
Cel mai recent răspuns: lucianenescu80 , utilizator 08:06, 1 Decembrie 2016
Buna dimineata!
Firma are datorii la anaf. Am facut eforturi disperate sa le platesc( imprumuturi in banci si la persoana fizice)Prin procedurile de recuperare folosite de anaf( printre altele si inscrisuri catre beneficiari), am pierdut contracte prin care as fi platit datoriile catre anaf si as fi salvat firma.Dupa 5 ani de chin,timp in care am sperat ca redresez firma, am platit penalizari si dobinzi mai mare decit baza, am cerut insolventa simplificata considerind ca nu mai am nici o sansa.
Doresc sa stiu:
1.ce inseamna procedura de recuperare creante?
2.daca atrage raspunderea civila, dupa atitea eforturi disperate, timp de 5 ani, timp in care am avut conturile blocate



Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2016
lucianenescu80, utilizator
revin cu rugamintea sa-mi raspundeti la intrebare. ce este de facut.? avocatul imi si nu-mi raspunde
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2016
lucianenescu80, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amnistie fiscala tig tig Buna ziua, Doresc sa aflu totul despre Legea Amnistiei Fiscale. Este sau nu este in vigoare. Are sau nu are norme de aplicare. Am un caz personal ... (vezi toată discuția)
Ce presupune executarea silita a unei persoane fizice, de catre anaf? Adrian1483 Adrian1483 Daca am, ca persoana fizica, o datorie aflata acum in sarcina ANAF (a fost predata de catre o alta institutie publica, spre recuperare) si nu dispun de bani ... (vezi toată discuția)
Radiere firma eu1961 eu1961 am avut o firma care a fost lichidata si radiata din evidentele fiscului conf art176 alin 6 c.p.fisc. Cum pot obtine un certificat fiscal care sa dovedeasca ... (vezi toată discuția)