Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insoventa simplificata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insoventa simplificata

Buna dimineata!
Firma are datorii la anaf
1.ce inseamna procedura de recuperare creante?
2.doresc sa stiu daca atrage raspunderea civila.
lucianenescu80, utilizator
Buna dimineata!
Firma are datorii la anaf. Am facut eforturi disperate sa le platesc( imprumuturi in banci si la persoana fizice)Prin procedurile de recuperare folosite de anaf( printre altele si inscrisuri catre beneficiari), am pierdut contracte prin care as fi platit datoriile catre anaf si as fi salvat firma.Dupa 5 ani de chin,timp in care am sperat ca redresez firma, am platit penalizari si dobinzi mai mare decit baza, am cerut insolventa simplificata considerind ca nu mai am nici o sansa.
Doresc sa stiu:
1.ce inseamna procedura de recuperare creante?
2.daca atrage raspunderea civila, dupa atitea eforturi disperate, timp de 5 ani, timp in care am avut conturile blocate

lucianenescu80, utilizator
revin cu rugamintea sa-mi raspundeti la intrebare. ce este de facut.? avocatul imi si nu-mi raspunde
lucianenescu80, utilizator