Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna dimineata,
Unde poate fi incadrata fapta unui executor judecatoresc care pt o executare silita opreste mai mult de 50% din venituri (55,6%)?.
Cu respect,
Cum face mai exact sa va opreasca mai mult de 1/2 si de ce fel de venituri vorbim, salariale ?
Executorul judecatoresc a deschis un dosar de executare silita. Conform codului de procedare silita are obligatia de a identifica toate sursele de venit.si cred ca le-a descoperit, acestea fiind de natura salariala. Executorul judecatoresc a infiintat 2 popriri: una la firma si una la banca unde este virat salariul . Asfel firma ii opreste 1/3 din salariu, iar banca 1/3 din ce a mai ramas din salariu. Daca luam un venit (salariu) de 100 de roni, firma ii opreste 33,33 roni si vireaza in contul bancar difernta de 66,67 roni, din care banca ii opreste 1/3, adica 22,23 roni. 33,33+22,23 roni= 55,56 roni. Deci executorul judecatoresc prin cele 2 popriri opreste 55,56%. Or codul de procedura civila mentioneaza ca in cazul unei executari se opreste 1/3 din toate veniturile, iar in cazul in care sunt 2 sau mai multe executari 1/2. poate fi considerat abuz in serviciu, fiind afectat si dreptul la viata.
gi-jane2, moderator