avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna dimineata,
Unde poate fi incadrata fapta unui executor judecatoresc care pt o executare silita opreste mai mult de 50% din venituri (55,6%)?.
Cu respect,
Cel mai recent răspuns: ciobi2016 , utilizator 16:09, 29 Noiembrie 2016
Cum face mai exact sa va opreasca mai mult de 1/2 si de ce fel de venituri vorbim, salariale ?
Executorul judecatoresc a deschis un dosar de executare silita. Conform codului de procedare silita are obligatia de a identifica toate sursele de venit.si cred ca le-a descoperit, acestea fiind de natura salariala. Executorul judecatoresc a infiintat 2 popriri: una la firma si una la banca unde este virat salariul . Asfel firma ii opreste 1/3 din salariu, iar banca 1/3 din ce a mai ramas din salariu. Daca luam un venit (salariu) de 100 de roni, firma ii opreste 33,33 roni si vireaza in contul bancar difernta de 66,67 roni, din care banca ii opreste 1/3, adica 22,23 roni. 33,33+22,23 roni= 55,56 roni. Deci executorul judecatoresc prin cele 2 popriri opreste 55,56%. Or codul de procedura civila mentioneaza ca in cazul unei executari se opreste 1/3 din toate veniturile, iar in cazul in care sunt 2 sau mai multe executari 1/2. poate fi considerat abuz in serviciu, fiind afectat si dreptul la viata.
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

executare silita dublata ciobi2016 ciobi2016 Buna dimineata, Cum pot proceda impotriva unui executor judecatoresc care imi opreste mai mult de 50% din venituri? Mai exact,executorul judecatoresc ... (vezi toată discuția)
Executare silita angelica82 angelica82 Buna ziua, Am contractat un credit bancar in anul 2008.Din varii motive nu am mai putut achita ratele anul acesta.Am primit de la birou executor ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu / ifn Arrow127 Arrow127 Buna ziua, Am fost instiintat saptamana trecuta ca am poprire pe salariu de la un IFN si as avea 2 intrebari : Popririle pe salariu in perioada \"Starii ... (vezi toată discuția)