Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita dublata
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita dublata

Buna dimineata,
Cum pot proceda impotriva unui executor judecatoresc care imi opreste mai mult de 50% din venituri? Mai exact,executorul judecatoresc mi-a intocmit un dosar de executare silita. Conform codului de procedura civila are obligatia de a identifica toate veniturilesi din ele avand un singur dosar de executare sa-mi opreasca 1/3 din toate veniturile. Or, eu am o singura sursa de venit, respectiv venitul salarial. Executorul judecatoresc mi-a infiintat poprire si la firma la care sunt angajat, care imi retine 1/3 din venit si la banca la care am deschis cont in care imi este virat restul de salariu si din care si banca imi retine 1/3 . A procedat legal executorul judecatoresc? Conform codului de procedura civila la o singura executare se opreste 1/3 din toate veniturile, iar la 2 sau mai multe executari suma retinuta poate fi de 1/2 din venituri. Or, cum eu am un singur dosar de executare suma poprita trebuie sa fie de 1/3 din toate veniturile realizate.
Cu stima,
nu a procedat legal. trebuie sa-i depuneti la biroul acestuia o cerere prin care sa-i explicati situatia de mai sus, la care sa atasati un extras de cont din care sa reaiasa ca acela este un cont de salarii. in orice caz, este bine este sa luati legatura cu el.