Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizia 5/2015 a ICCJ spune ca nu se poate ataca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizia 5/2015 a ICCJ spune ca nu se poate ataca hotararea data in contestatia in anulare?

Prin urmare, în temeiul art. 477 din Codul de procedură penală,

ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE

În numele legii

DECIDE:

Admite sesizarea formulată de Tribunalul Dolj — Secţia penală şi pentru cauze cu minori în Dosarul nr. 32.177/215/2014 prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile, în sensul „dacă hotărârea pronunţată în soluţionarea căii de atac extraordinare prevăzute de art. 426 din Codul de procedură penală şi împotriva unei sentinţe pentru care nu este prevăzută de lege o cale de atac poate fi supusă apelului, conform art. 432 alin. (4) din Codul de procedură penală.”

Stabileşte că hotărârea pronunţată în procedura examinării admisibilităţii în principiu a contestaţiei în anulare, împotriva unei sentinţe pentru care nu este prevăzută o cale de atac, nu poate fi supusă apelului.

Obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, potrivit art. 477 alin. (3) din Codul de procedură penală.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 4 martie 2015.

[ link extern ] /
Citatul dvs. nu spune ca nu se poate ataca hotararea data in contestatia in anulare, prin contestatie in anulare (trebuia sa fiu mai specific). Spune ca "hotărârea pronunţată în procedura examinării admisibilităţii în principiu a contestaţiei în anulare, împotriva unei sentinţe pentru care nu este prevăzută o cale de atac, nu poate fi supusă apelului", adica n-are nici o legatura cu atacarea hotararii asupra constestatiei in anulare prin contestatie in anulare, ci se refera la un caz foarte specific si la calea de atac a apelului
eusaisapte, utilizator
De aici rezulta ca daca atacarea "unei sentinţe pentru care nu este prevăzută de lege o cale de atac" este respinsa ca inadmisibila in principiu, nu mai aveti ce face, tot inadmisibila ramane.
toate hotararile definitive sunt atacabile prin contestatia in anulare daca legea nu prevede altfel, cf. art. 426 din CPP. Cand legea interzice calea de atac se face derogare prin art. 21 (2) din CR

Probabil pentru a 10-a oara va spun ca nu stiti drept asa ca nu stiu ce cautati pe forumul asta dand raspunsuri
[ link extern ]

Poate sa fie distractiv sa faceti contestatie in anulare pentru declararea ca inadmisibila in principiu a contestatiei in anulare, dar in afara distractiei nu are niciun scop practic.
tgeorgescu, utilizator