Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua ! In urma decesului tatalui meu , fratele meu vrea sa vanda casa in care locuieste mama mea . Eu sunt plecata din tara de multi ani, deci nu vreau ca acea casa sa fie vanduta , ca de altfel nici mama nu vrea sa o vanda . Ce se poate face in cazul asta ?
Buna seara,
Mai intai trebuie dezbatuta succesiunea. Casa este proprietatea fratelui sau a parintilor? Daca este pe numele parintilor, fratele nu poate vinde casa.
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Buna seara,
Se va dezbate succesiunea de pe urma tatalui.
Daca acea casa era bun comun tata si mama atunci mama va avea 5/8, dumneavoastra 3/16 si fratele 3/16.
daca acea casa a fost a tatalui dinainte e casatorie atunci mama are 1/4 si fiecare dintre frati 3/8.
Puteti sa solicitati sa se atribuie bunul in materialitate mamei si dumneavoastra si sa-i platiti sulta fratelui cota ce-i revine.
In acest fel nu va mai avea nicio treaba cu casa.
Nici asa el nu va putea vinde decat, cel mult, cota ce-i revine.