avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua ! In urma decesului tatalui meu , fratele meu vrea sa vanda casa in care locuieste mama mea . Eu sunt plecata din tara de multi ani, deci nu vreau ca acea casa sa fie vanduta , ca de altfel nici mama nu vrea sa o vanda . Ce se poate face in cazul asta ?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 20:58, 30 Noiembrie 2016
Buna seara,
Mai intai trebuie dezbatuta succesiunea. Casa este proprietatea fratelui sau a parintilor? Daca este pe numele parintilor, fratele nu poate vinde casa.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2016
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Buna seara,
Se va dezbate succesiunea de pe urma tatalui.
Daca acea casa era bun comun tata si mama atunci mama va avea 5/8, dumneavoastra 3/16 si fratele 3/16.
daca acea casa a fost a tatalui dinainte e casatorie atunci mama are 1/4 si fiecare dintre frati 3/8.
Puteti sa solicitati sa se atribuie bunul in materialitate mamei si dumneavoastra si sa-i platiti sulta fratelui cota ce-i revine.
In acest fel nu va mai avea nicio treaba cu casa.
Nici asa el nu va putea vinde decat, cel mult, cota ce-i revine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire baderca baderca V-as ruga daca puteti sa ma lamuriti intr-o speta. Tatal meu a murit acum 2 ani iar mama mea a murit luna trecuta si a ramas o casa cu cateva hectare de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. prezint urmatoarea situatie. sora si frate, plus mama ... a13 a13 Buna ziua. Prezint urmatoarea situatie. Sora si frate, plus mama celor doi. In urma decesului tatalui, sora, fratele si mama au facut succesiunea si ... (vezi toată discuția)
Pot lua parte la succesiune dupa mama vitrega ? sa fie o gluma a notarului ? benga112 benga112 Succesiune ? Tata a fost casatorit cu mama mea. Mama mea a murit in 1965 Subsemnatul fiu al acestora. In anul1969 tata sa recasatorit legitim cu o alta ... (vezi toată discuția)