Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa tata fara sa stiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa tata fara sa stiu

Buna ziua.Noi suntem 2 frati,unul in Romania iar eu traiesc in afara Romaniei.Tatal nostru a decedat acum 8 ani,lasand un apartament in Bucuresti si o casa la tara.Dupa moartea tatalui fratele meu a facut mostenirea fara ca eu sa fiu instiintata,ba mai mult a declarat ca numai este alt mostenitor in afara de el.Toate astea eu le-am aflat de curand cand am vrut sa-mi fac bulet provizoriu,iar cel care a mers cu mine la biroul de evidenta a fost fratele meu,nu mama,caci el este propietarul acum.Asa am aflat ca el este propietarul si tot ce s-a intamplat.Acum intrebarea mea este:ce pot eu sa mai fac?Ce sanse am eu de castig in tribunal?Eu eram gata sa tac si sa renunt la tribunal,dar...fratele meu o obliga cu forta pe mama sa paraseasca apartamentul,caci vrea sa-l vanda si sa se mute la tara.Mama e batrana si bolnava grav de cancer,nu vrea asa ceva,e disperata dar nu are nici o putere.Deci,ce sanse am eu ca mostenitor lasat pe dinafara?
Faptul ca a declarat ca nu exista alt mostenitor decat el imi da mie sanse ca fiica sa revednic in tribunal partea mea de mostenire dupa tata?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul vostru deosebit de binevenit,
Tina
MissTina1, utilizator
Buna ziua,
Va trebui sa il actionati pe frate in instanta pentru anularea acestui act avand in vedere ca a fost incheiat prin frauda.
Eventual va trebui sa formulati si o plangere penala pentru fals si uz de fals.
Va multumesc mult domnule avocat.
Tot cercetand pe internet am dat de " Acceptarea mostenirii" si ca are termen de valabilitate 1 an de la efectuarea succesiunii sau decesul parintelui.
Adica,eu ar fi trebuit sa dau o declaratie la notar cum ca accept mostenirea,asta in termen de un an de la decesul tatalui sau de la efectuarea succesiunii.
Eu nu am stiut de succesiune,eu nefiind in tara,am aflat intamplator.
Deci,ce este cu aceasta declaratie de acceptare a mostenirii?
Va multumesc inca o data,
Tina
Ca sa il incurcati cu vanzarea apartamentului ati putea deschide proces.Ca sa il incurcati cu problemele cu mama dvs.
Si o plangere penala se poate sa va ajute...dar nu prea mult...
Poate cadeti la pace ca sa nu vanda apartamentul si il lasati in pace.
Legea va da dreptul de a va ajuta avocatul in aceste demersuri juridice.

Admin, administrator
MissTina1 a scris:

Buna ziua.Noi suntem 2 frati,unul in Romania iar eu traiesc in afara Romaniei.Tatal nostru a decedat acum 8 ani,lasand un apartament in Bucuresti si o casa la tara.Dupa moartea tatalui fratele meu a facut mostenirea fara ca eu sa fiu instiintata,ba mai mult a declarat ca numai este alt mostenitor in afara de el.Toate astea eu le-am aflat de curand cand am vrut sa-mi fac bulet provizoriu,iar cel care a mers cu mine la biroul de evidenta a fost fratele meu,nu mama,caci el este propietarul acum.Asa am aflat ca el este propietarul si tot ce s-a intamplat.Acum intrebarea mea este:ce pot eu sa mai fac?Ce sanse am eu de castig in tribunal?Eu eram gata sa tac si sa renunt la tribunal,dar...fratele meu o obliga cu forta pe mama sa paraseasca apartamentul,caci vrea sa-l vanda si sa se mute la tara.Mama e batrana si bolnava grav de cancer,nu vrea asa ceva,e disperata dar nu are nici o putere.Deci,ce sanse am eu ca mostenitor lasat pe dinafara?
Faptul ca a declarat ca nu exista alt mostenitor decat el imi da mie sanse ca fiica sa revednic in tribunal partea mea de mostenire dupa tata?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul vostru deosebit de binevenit,
Tina

Intai si intai, nu se intelege exact daca parintii erau casatoriti la data decesului tatalui si daca mama a renuntat la succesiune (in cazul in care erau casatoriti). E important de stiut.
Nu se intelege daca bunurile erau comune sau proprii (doar ale tatalui).
Va supuneti vechiului Cod Civil (6 luni acceptare succesiune de la data deschiderii) insa cu siguranta va puteti repune in termen daca dovediti ca nu ati fost notificata de dezbaterea acesteia.
Dati mai multe detalii, va rog
Da,parintii erau casatoriti la data decesului tatalui.Banuiesc ca mama i-a cedat fratelui partea ei,altfel nu avea cum sa fie apartamentul pe numele lui(am vazut asta cu ocazia cand a mers cu mine la Evidenta populatiei ca sa-mi fac buletin provizoriu).
Da,apartamentul e bun comun cumparat de parintii mei acum 30 de ani.
Casa de la tara e mostenirea mamei de la bunica mea(mama ei),dar a vandut-o cu 10 000 euro,tot de curand am aflat.
Ma gandesc ca sa nu-i fac totusi un rau mare,e fratele meu si l-am iubit mult,e greu sa-l scot din suflet.Deci ma gandesc sa-l chem la notar(banuiesc ca notarul ii trimite notita)si acolo sa ii propun sa refacem Certificatul de Mostenitor cu conditia sa-mi dea pretul casei de la tara,10 000 euro si sa facem pace.
Eu as fi multumita cu asta,pentru ca apartamentul(cu 3 camere) l-a vandut,luna asta se muta,banuiesc ca l-a vandut acum cateva luni,eu am aflat doar acum 2 saptamani.
A cumparat altul de 2 camere,cred ca a facut schimb.
Problema care ma doare e ca a vandut fara ca mama sa fie de acord,cu forta,ea fiind foarte bolnava nu trebuia sa o scoata din casa ei,s-o duca in camp unde si-a facut el casa.
Mama mea fiind bolnava de cancer si destul de necajita,fapta fratelui a darmat-o de tot,a vrut chiar sa-si puna capat zilelor...ce sa mai zic...
Va multumesc mult ca v-ati luat timp sa-mi raspundeti,
Tina