Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire catre nepoti minori - act neatacabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire catre nepoti minori - act neatacabil

Buna ziua,

Am o intrebare legata de o posibila mostenire de la nasa si matusa mea (sora tatalui meu). Dansa doreste sa lase toate bunurile in mod egal ambilor mei copii minori.
Tatal meu e de acord fara rezerve.
Intrebarea mea e insa: care ar fi modalitatea legala prin care ceilalti doi frati ai nasei/matusii mele sau copii lor n-au sanse sa castige in instanta aceste bunuri lasate copiilor mei?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Adrian Dumitrescu
Buna ziua,
Cum fratii cuiva nu sunt mostenitori rerzervatari, matusa poate sa lase bunurile sale fie prin testament fie prin donatie. Poate sa incheie si un act de vanzare cumparare cu clauze de uzufruct viager in care, in locul minorilor sa semnati dumneavoastra ca parinti.
Va sfatuiesc ca la incheierea actelor, daca acea matusa are o varsta mai avansata, sa incercati sa respectati prevederile art. 30 din legea 17/2000.
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs. prompt.