Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: sunt casatorita cu sotul meu de 8 ani. Impreuna avem un baietel. La inceputul casatoriei am achizitionat impreuna o casa, cu bani de la parintii mei. Pe contract suntem trecuti amandoi. Sotul mai are un copil din alta casatorie. Intrebarea mea este ce am putea face ca in situatia in care Doamne fereste, sotul pateste ceva, acel copil sa nu aibe dreptul la aceasta casa. Multumesc.
Este trecuta in act provenienta sumei de bani achitata ca si pret ?
Buna ziua,
Nu.
Sfatul meu ar fi sa mergeti la avocat cu actele ca sa fie vazute si sa discutati pe toate aspectele.
E bine sa stiti exact daca se poate face ceva daca va intereseaza.

Trebuie analizate toate variantele juridice si e bine sa le stiti in detaliu.
Daca lasati lucrurile asa, conform legii descendentii au drepturi egale la mostenire.