avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: sunt casatorita cu sotul meu de 8 ani. Impreuna avem un baietel. La inceputul casatoriei am achizitionat impreuna o casa, cu bani de la parintii mei. Pe contract suntem trecuti amandoi. Sotul mai are un copil din alta casatorie. Intrebarea mea este ce am putea face ca in situatia in care Doamne fereste, sotul pateste ceva, acel copil sa nu aibe dreptul la aceasta casa. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:24, 3 Decembrie 2016
Este trecuta in act provenienta sumei de bani achitata ca si pret ?
Buna ziua,
Nu.
Sfatul meu ar fi sa mergeti la avocat cu actele ca sa fie vazute si sa discutati pe toate aspectele.
E bine sa stiti exact daca se poate face ceva daca va intereseaza.

Trebuie analizate toate variantele juridice si e bine sa le stiti in detaliu.
Daca lasati lucrurile asa, conform legii descendentii au drepturi egale la mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de un sfat ela_79 ela_79 Sunt casatorita de ceva timp si avem un copil. Eu inainte de casatorie am avut un apartament, o masina, bani in cont, toate pe numele meu. Sotul meu nu are ... (vezi toată discuția)
Mostenire conturi? marina_mica marina_mica Domnilor avocati, v-as ruga frumos sa imi spuneti parerea asupra subiectului pe care il voi expune. Eu si prietenul meu suntem cetateni romani si locuim de ... (vezi toată discuția)
Partaj! darkone darkone Buna seara, Am avut o discutie mai aprinsa in familie(precizez ca suntem castoriti de 3 ani si avem un copil de 1,6 ani), in care cand sa adus vorba de un ... (vezi toată discuția)