Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vinovat sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vinovat sau nu?

Buna ziua! Cumnatul meu a avut un accident de masina.Era intr-o localitate ,pe drumul principal(deci judetean) si a dat o masina , care iesea de pe o strada perpendiculara cu drumul judetean ,peste el.Singura victima a fost cumnatul meu .Masinile sunt irecuperabile.Intrebarea mea este:cine este vinovat?Nu era nici un semn de circulatie in zona ,pe care cumnatul sa nu il fi zarit.Politistii spun ca el ar fi vinovatul ,ceea ce mi se pare aiurea ,doar nu trebuie sa dai tu prioritate celor care ies de pe drumuri comunale ,din cate stiu.
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:

a) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judeţean, comunal sau local;

b) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum judeţean venind de pe un drum comunal sau local; (Art. 135 din Regulamentul de aplicare al OUG nr 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice)

Astfel, daca era o intersectie nedirijata, cumnatul Dvs. nu este vinovat de producerea accidentului. Va putea ataca in 15 zile procesul verbal. Il sfatuiesc sa angajeze un avocat.

Mult succes!