Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot fi angajat la propriul PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot fi angajat la propriul PFA?

O persoana care are un PFA se poate angaja la acesta ?

Cu stima,
O persoana nu poate fi angajat al propriei sale PFA.

Art. 17 alin. (1) din OUG 44/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, precizeaza ca : PFA poate desfăşura activităţile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat şi înregistrat în condiţiile legii.