Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... As dori custodia copilului, cum sa procedez?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

As dori custodia copilului, cum sa procedez?

As dori custodia copilului mama fiind plecata la un puf in Austria.copilul are doar 4 luni.cum sa ptocedez?
Buna ziua,

Va trebui sa va adresati instantei de judecata solicitand stabilirea domiciliului la dumneavoastra
Oricu, nu porniti la drum fara sa angajati un avocat care sa va sprijine in demersuri.
gi-jane2, moderator
Buna ziua.cu siguranta am sa-mi angajez un avocat...domiciliul copilului este la mine fiind si copilul tot la mine
Buna ziua,

In prezent, regula instituita de Codul civil este aceea ca ambii parinti au autoritatea parinteasca asupra copilului indiferent daca sunt casatoriti sau divortati.
Ca sa obtineti autoritatea parinteasca exclusiva trebuie sa demonstrati faptul ca este in interesul minorului ca mama sa nu mai aiba autoritate parinteasca, lucru care poate fi incuviintat doar in situatii stricte (mama este violenta cu copilul, are probleme de sanatate mintala etc).
Buna ziua.eu vreau ca ea sa nu imi ia baiatul sa.l duca la mama ei si ea sa plece inapoi...
solicitati , asa cum vi s-a explicat mai sus, stabilirea domiciliului la dumneavoastra