Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Informatii dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Informatii dosar penal

Cum pot afla care este stadiul unui dosar penal al cuiva? Unul din vecinii mei are un dosar deschis și as vrea sa știu care este stadiul acestuia.
Ps: nu am nici o calitate în acel dosar asa ca nu ma pot duce sa întreb la politie. Sau pot sa cer aceasta informație "ca simplu cetatean"?
Mulțumesc
Buna seara,
Daca vecinul va formuleaza o procura notariala atunci va puteti duce sa va interesati pentru el
Altfel, de ce ati fi interesat?
In faza de UP nu aveti aceasta posibilitate.
Buna dimineata.Am si eu o intrebare legata de acest topic.Sant fiica victimei decedate intr-un dosar penal in cercetare inca,privind infractiunea de omor.Am adresat o cerere de aflare si comunicare stadiu cercetare penala ,de aprox. 2 luni serviciului omoruri care se ocupa cu acest caz,si nici pana la aceasta data nu am primit niciun raspuns.Precizez ca au trecut 7 luni de la decesul mamei mele,la o luna aprox. mi-a fost pus la dispozitie dosarul de cercetare penala spre consultare,urmand ca cercetarea sa continue ,totodata asteptand si expertiza INML ,dispusa de acestia.De atunci ,nu am mai primit nici o veste.Am formulat cererea in scris,si sant in aceeasi situatie,nu am un raspuns.Ce pot face pe mai departe? Multumesc anticipat.
Reveniti cu o noua cerere sau mergeti personal la organul de UP sa va interesati.
Multumesc mult.