Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

Mai beneficiez de stimulent de inserție pt copil încadrat in grad de handicap daca nu reînnoiesc certificatul? Certificatul actual este valabil pana pe 12.01.2017 iar copilul este născut pe 29 Aprilie. Iar eu încep serviciul pe 13 Decembrie 2016. Multumesc
art.7 din OUG 111/2010 :
(2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de inserţie se prelungeşte astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2).

Pentru a primi un raspuns cat mai concludent adresati-va, ANPIS - Agenţiei Naţionale pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, email : secretariat@mmanpis.ro