Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere fiscala autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere fiscala autoturism

Buna seara.
Doresc sa efectuez radierea fiscala a unui autoturism pe care l-am vandut. Pe site-ul directiei fiscale, la categoria acte necesare radierii fiscale este mentionat "copie act ce atesta instrainarea mijlocului de transport (factura, contract de vanzare-cumparare, donatie, etc)/scoaterea din functiune/furtul/schimbarea domiciliului/incetarea contractului de leasing inainte de scadenta/scoaterea definitiva din tara a mijlocului de transport. ", fara alta observatie. Mentionez ca vanzarea s-a facut in baza unui contract semnat de ambele parti in prezenta unui avocat, contractul avand stampila biroului de avocatura.
Este acest contract valabil conform celor scrise pe site-ul directiei fiscale sau este nevoie de contractul tipizat care se regaseste pe site? (Cumparatorul este din alta localitate, prin urmare incheierea unui nou act este destul de dificila)
Este un act valabil de instrainare a vehiculului.
Inscrisul pe care il detineti este doveditor pentru conventia partilor pentru tranzactionare bun mobil