Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata daune
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata daune

In urma unui proces penal, instanta a hotarat sa mi se plateasca daune de catre parat in valoare de 1000 de euro, fara insa ca sa primesc niciun fel de instructiuni in acest sens. Care este procedura de urmat in acest caz ? Eu locuiesc in strainatate. Ce pot face in aceasta situatie ? Exista vreun termen in care datoria s-ar prescrie daca nu o revendic in termenul respectiv ? Sentinta e veche de vreo 3 luni. Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia baniilor care mi se cuvin ca urmare a sentintei judecatoresti ?
Solicitati in scris paratului sa va plateasca respectiva suma, iar daca refuza, adresati-va executorului judecatoresc. Daca paratul este insolvabil (nu are bunuri, venituri etc.) atunci cheltuielile de executare nu le veti putea recupera.

Dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in 3 ani.