Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier in giratoriu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier in giratoriu

Buna,

Am fost implicata intr-un accident rutier in giratoriu (avand cedeaza trecerea).
Fiind liber am intrat intr-un giratoriu iar din stanga mea a intrat o masina in mine (dansul nu a semnalizat intentia de a schimba directia de mers adica de a iesi din giratoriu) .
Dupa eveniment dansul insista ca eu sa ii dau asigurarea, spunand ca eu am fost vinovata.
Vazand ca dansul este baut, am chemat politia, el refuzand sa se prezinte la politie singur.
In urma testului de alcoolemie, dansul a avut 0,31 in aerul expirat.
Am ajuns la sectia de politie, unde politistii au insista ca eu sunt vinovata si ca fiecare va plati pentru partea lui (eu pentru neacordare de prioritate, dansul pentru alcool la volan).
Am contestat procesul verbal, fiind nevinovata.
Stiu ca in urmatoarele 15 zile, domnul ma poate da in judecata.
Intrebarile mele sunt:
-In caz ca sunt data in judecata care sunt sansele mele?
-Daca sunt data in judecata dupa aceste 15 zile, ce se intampla?
-In cazul in care nu sunt data in judecata, cum se procedeaza cu repararea masinilor sau cine decide.

Multumesc anticipat!
Ok si daca niciuna din parti nu da in judecata/contesta procesul, cum se solutioneaza repararea masinilor?
sarbui, utilizator
Conform celor constatate in procesul verbal. Cel vinovat isi repara prin forte proprii iar celalalt apeleaza la asiguratorul celui vinovat. Daca nu ii dati copia asigurarii gaseste asiguratorul pe site-ul CEDAM si face constatarea la asigurator. Oricum aveti obligatia sa anuntati asiguratorul despre accident.
In procesul verbal eu sunt vinovata dar mentionand in sectiunea mentiuni: ca nu ma declar vinovata (nu am contestat procesul verbal in scris printr-o plangere).
Nu i-am dat domnului asigurarea.
Care sunt urmatorii pasi care trebuie facuti (ce trebuie sa fac eu, cine are dreptul sa dea in judecata, ce se poate da in judecata)
Este prea tarziu pentru a solutiona totul pe cale "amiabila" adica oferirea asigurarii?
Multumesc anticipat.
Plangerea o poate depune oricare dintre conducatorii auto, in principal cel care contesta constatarea din pv. Nu va impiedica nimeni sa ii dati asigurarea. Daca nu contestati pv va ramane sa va platiti singura reparatia masinii. Nu in mod neaparat instanta va da dreptate dvs..