Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie concediu de odihna

Buna ziua! Lucrez la o firma din august 2016 si vreau sa stiu daca am dreptul sa cer zile de concediu odihna pe acest an (august - decembrie 2016) si indemnizatie co aferenta acestei perioade? Multumesc! O zi buna.
george-neagu, moderator
Aveti dreptul la zile de CO aferente perioadei mentionate de dvs.

Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata

Pentru perioada concediului de odihnă beneficiati de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.

Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu si se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.