avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu la CIM de 4h/zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu la CIM de 4h/zi

Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an?
Multumesc.
Dar cand concediul este luat dupa trecerea angajatului la norma intreaga (concediu ce i se cuvine pt munca la 4 h) la ce salariu se va calcula? Cel de 4h sau cel de 8h.
Multumesc inca o data!
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
mlc1, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 12:26, 1 Septembrie 2011
Codul muncii:
Art. 145
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
mlc1 a scris:

Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an?
Multumesc.


Salariatii cu cim cu timp partial,se bucura de aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga,reglementarea care prevedea ca durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, a fost abrogata.Asadar,trebuie sa-i acordati minimum 20 de zile lucratoare co/an.

Cat despre indemnizatia de co,acesta reprezinta media zilnică a drepturilor salariale (salariu de baza si sp. cu caracter permanent) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Concret,veti aduna salariul de baza si eventualele sp.permanente din ultimile 3 luni anterioare datei co,iar rezultatul il veti imparti la nr. de zile lucratoare din cel 3 luni astfel veti avea media zilnica a drepturilor salariale,pe care o veti multiplica cu nr. de zile de co acordate.
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator


Salariatii cu cim cu timp partial,se bucura de aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga,reglementarea care prevedea ca durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, a fost abrogata.Asadar,trebuie sa-i acordati minimum 20 de zile lucratoare co/an.

Cat despre indemnizatia de co,acesta reprezinta media zilnică a drepturilor salariale (salariu de baza si sp. cu caracter permanent) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Concret,veti aduna salariul de baza si eventualele sp.permanente din ultimile 3 luni anterioare datei co,iar rezultatul il veti imparti la nr. de zile lucratoare din cel 3 luni astfel veti avea media zilnica a drepturilor salariale,pe care o veti multiplica cu nr. de zile de co acordate.


Dar nu e maximul dintre aceasta medie si ultimul salariu? Caz in care ultimul salar (la CIM de 8h) este mai mare decit aceasta medie?
Ex: trecerea la 8 h este la 1 august, acordam concediu in luna sept.
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
mlc1, utilizator
Cand ati facut efectiv modificarea de la 4 la 8 ore si cand acordati co?

Pt. cazul prezentat veti lua mai intai in calcul salariile din lunile august,iulie si iunie si le veti imparti la nr. zilelor lucratoare aferente celor 3 lun.le multiplicati cu nr. zile co.
Daca indemnizatia calculata in acest mod rezulta ca este mai mica decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru septembrie ,atunci mergeti pe varianta calcului cu salariul aferent lui septembrie,pt. a respecta prevederile art. 150(1)Codul Muncii.(sal. septembrie +sporuri daca exista/22 zile lucratoare sept)
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna ContSters116232 ContSters116232 Deci sunt in urmatoarea situatie,luna trecuta am avut concediu de odihna 8 zile ,am lucrat mai multe ore , am realizat targetu care il aveam si am luat salariu ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neplatit integral nibbana nibbana Lucrez intr-o firma de 1 an si 2 luni,am solicitat acordarea concediului de odihna si am primit doar 75% din salariu. este legal ? (vezi toată discuția)
Plata concediul de odihna visinescuandrei visinescuandrei dac imi iau concediu de odihna luna asta de pe 15 sep-30 sept in aceste zile mai sun platit? daca da cu cat? la un salariu de 800 de lei pe luna si 400 de lei ... (vezi toată discuția)