Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu la CIM de 4h/zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu la CIM de 4h/zi

Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an?
Multumesc.
Dar cand concediul este luat dupa trecerea angajatului la norma intreaga (concediu ce i se cuvine pt munca la 4 h) la ce salariu se va calcula? Cel de 4h sau cel de 8h.
Multumesc inca o data!
mlc1, utilizator
Codul muncii:
Art. 145
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
mlc1 a scris:

Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an?
Multumesc.

Salariatii cu cim cu timp partial,se bucura de aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga,reglementarea care prevedea ca durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, a fost abrogata.Asadar,trebuie sa-i acordati minimum 20 de zile lucratoare co/an.

Cat despre indemnizatia de co,acesta reprezinta media zilnică a drepturilor salariale (salariu de baza si sp. cu caracter permanent) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Concret,veti aduna salariul de baza si eventualele sp.permanente din ultimile 3 luni anterioare datei co,iar rezultatul il veti imparti la nr. de zile lucratoare din cel 3 luni astfel veti avea media zilnica a drepturilor salariale,pe care o veti multiplica cu nr. de zile de co acordate.
ContSters136493, utilizator

Salariatii cu cim cu timp partial,se bucura de aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga,reglementarea care prevedea ca durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, a fost abrogata.Asadar,trebuie sa-i acordati minimum 20 de zile lucratoare co/an.

Cat despre indemnizatia de co,acesta reprezinta media zilnică a drepturilor salariale (salariu de baza si sp. cu caracter permanent) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Concret,veti aduna salariul de baza si eventualele sp.permanente din ultimile 3 luni anterioare datei co,iar rezultatul il veti imparti la nr. de zile lucratoare din cel 3 luni astfel veti avea media zilnica a drepturilor salariale,pe care o veti multiplica cu nr. de zile de co acordate.

Dar nu e maximul dintre aceasta medie si ultimul salariu? Caz in care ultimul salar (la CIM de 8h) este mai mare decit aceasta medie?
Ex: trecerea la 8 h este la 1 august, acordam concediu in luna sept.
mlc1, utilizator
Cand ati facut efectiv modificarea de la 4 la 8 ore si cand acordati co?

Pt. cazul prezentat veti lua mai intai in calcul salariile din lunile august,iulie si iunie si le veti imparti la nr. zilelor lucratoare aferente celor 3 lun.le multiplicati cu nr. zile co.
Daca indemnizatia calculata in acest mod rezulta ca este mai mica decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru septembrie ,atunci mergeti pe varianta calcului cu salariul aferent lui septembrie,pt. a respecta prevederile art. 150(1)Codul Muncii.(sal. septembrie +sporuri daca exista/22 zile lucratoare sept)
ContSters136493, utilizator