Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiune fara vinovatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiune fara vinovatie

Art. 16 Noul Cod de Procedură Penală Cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale Acţiunea penală
Categorie: Noul Cod de Procedură Penală actualizat 2016 - Legea nr. 135/2010
Comentarii

CAPITOLUL I
Acţiunea penală
Art. 16

Cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale

(1) Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:

a) fapta nu există;

b) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege;
Ce sa inteleg prin vinovatia prevazuta de lege? Daca a fost comis fara intentie?

Art. 16 Cod penal - Vinovăţia

(1) Fapta constituie infracţiune numai dacă a fost săvârşită cu forma de vinovăţie cerută de legea penală.

(2) Vinovăţie există când fapta este comisă cu intenţie, din culpă sau cu intenţie depăşită.

(3) Fapta este săvârşită cu intenţie când făptuitorul:

a) prevede rezultatul faptei sale, urmărind producerea lui prin săvârşirea acelei fapte;

b) prevede rezultatul faptei sale şi, deşi nu-l urmăreşte, acceptă posibilitatea producerii lui.

(4) Fapta este săvârşită din culpă, când făptuitorul:

a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l acceptă, socotind fără temei că el nu se va produce;

b) nu prevede rezultatul faptei sale, deşi trebuia şi putea să îl prevadă.

(5) Există intenţie depăşită când fapta constând într-o acţiune sau inacţiune intenţionată produce un rezultat mai grav, care se datorează culpei făptuitorului.

(6) Fapta constând într-o acţiune sau inacţiune constituie infracţiune când este săvârşită cu intenţie. Fapta comisă din culpă constituie infracţiune numai când legea o prevede în mod expres.
Daniela Gratiela, Alte profesii
Dupa cum v-am spus la alta postare, din mesajele dvs. nu reiese clar daca faptele dvs. ar tine de dreptul penal sau de dreptul civil. Acesta este primul lucru pe care ar trebui sa vi-l lamureasca un avocat care cunoaste dosarul si ii povestiti amanuntit detaliile.