Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Buna seara.am trecut-o pe mama coasigurat in urma cu 3 ani,salariata fiind.firma la care lucram s-a inchis,eu nu am mai fost angajata timp de 6 luni.incepand din luna martie 2016,lucrez din nou.mama mai este coasigurat?multumesc
Daca v-ati declarat mama ca si coasigurat la noul loc de munca, atunci are acest statut.
Coasiguratii nu se preiau de la o firma la alta, fiecare angajat trebuie sa declare la noul loc de munca ce persoane are in intretinere si care dintre ele sunt coasigurati.
Nu am declarat-o ,dar intre timp a primit cardul de sanatate si la o verificare pe site-ul Casei de Sanatate apare asigurata.Daca totusi nu este asigurata,ar putea platii din mana contributia lunara astfel incat sa beneficieze de asigurare?multumesc.
Mama se poate asigura la casa de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare si plata lunara a sumei convenite in contract.
Dar daca nu are nici un venit, e mai ieftin s-o declarati dvs. coasigurat, ca nu va costa nimic.