Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala

Buna seara. Am avut permisul suspendat pentru numar fals de înmatriculare.. ..am stat aproape un an si jumatate fără permis...si acum am fost condamnat la o amenda penala...vroiam sa stiu ce se intampla cu permisul? Multumesc.
Permisul se va anula in baza hot judecatoresti definitive. Puteti obtine un alt permis dupa 6 luni de la achitarea amenzii.
Dacă ați fost condamnat la amendă penală și nu s-a dispus amânarea aplicării pedepsei, permisul se anulează.

Articolul 114 din OUG 195/2002
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;

Articolul 334 Cod penal

Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat