Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sot

Buna ziua,

Sotul si sotia detin un imobil si au o singura fiica.Sotia doreste sa doneze catre fiica majora partea ei din proprietate in acest fel proprietarii imobilului urmand sa fie tatal si fiica.
Se poate? Multumesc!
da.
Da, dar dupa partaj. trebuie sa faca partaj ca sa aiba o cota determinata pe care sa o poata dona.
gi-jane2 a scris:

Da, dar dupa partaj. trebuie sa faca partaj ca sa aiba o cota determinata pe care sa o poata dona.

Deci sa inteleg ca fara a exista un partaj,nu se poate?Cota in timpul casatoriei nu este de 1/2?
praetorian, utilizator
Nu este o cota determinata, e vb de o proprietate în devălmăşie, de-a valma adică. Nu e o proprietate pe cote părți. Ca se prezuma ca ambii au avut o contribuție egala e altceva, dar nu au o cota anume ci au impreuna un întreg.