Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie 50% cota parte din apartament minorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie 50% cota parte din apartament minorului

Un apartament dobindit dupa casatorie este proprietate in cota egala a celor doi soti (asa este mentionat si pe CF)

Unul dintre soti doreste ca sa doneze partea lui minorului (singurul copil).

Ce formalitati trebuie indeplinite? Trebuie avute in vedere precautii suplimentare?
Ce formalitati trebuie facute la vinzarea apartamentului (cind si daca va fi cazul)?
Proprietatea sotilor este devalmasa.
Adica au ceva impreuna dar nu se stie cat au. (care e partea lor din acel ceva).
Proprietatea lor nu este exprimta pe cote (asta ar fi coproprietate si nu devalmasie).
Se prezuma/presupune doar ca ei au ...fifty-fifty.

Ca sa putem sti cat poate dona un sot (din bunul comun) trebuie sa stim cat are el din acest bun.
Ori asta nu se poate afla decat in urma unui partaj.
Iar partajul intre soti se poate face numai prin instanta si pentru motive intemeiate.
romascanu, moderator
Promovati actiune de partaj.La primul termen depuneti tranzactia, sa va recuperati taxa de timbru.Dupa aceea puteti dona sau vinde .
impartirea bunurilor comune intre soti este permisa, doar in anumite situatii expres reglementate prin lege si doar pt motive temeinice.
care ar fii acest motiv temeinic in cazul dvs . ?
pur si simplu doriti sa donati partea dvs din imobil fiului dvs . ?
este vorba despre un copil al dvs .sau este copilul dvs si al sotiei ?
legea permite de ex impartirea bunurilor comune intre soti, pt situatia in care copilul unuia dintre soti, din alta casatorie/concubinaj se afla intr-o situatie extrema si are nevoie de un ajutor financiar.
iar parintele nu-l poate ajuta decat daca si-ar instraina partea sa din imobil .
va aflati intr-o atare situatie ?
Dupa sistarea proprietatii devalmase comune(cand bunurile sunt partajare, iar cota parte din dreptul de proprietate e individualizata) , un sot poate instraina, cu titlu gratuit , printr-un act de donatie , copilului minor.(dupa divort.)

Asa incat, in timpul casatoriei (e drept ca poate exista un partaj chiar in timpul casatoriei , pentru situatii de exceptiei, si din datele furnizate , nu e incident) nu veti putea instraina nimic, intrucat ceea ce diferentieaza proprietatea comuna devalmasa de cea pe cote parti e chiar lipsa individualizarii a acestei cote.

Si numai in cazul donatiei afectate de sarcini e necesara si incuviintarea autoritatii tutelare.

Succes.